Dekorerat helband av klot, rikt illustrerad av färglitografiaka planscher. Häftet: "Systematisches und alphabetisches Verzeichnis exotischen Cicindelidae", Leipzig 1894 medföljer.
Slitage, ej fullständigt genomgången.