Bronserad samt förgylld. Dekor av pinjekotte, akantusblad, krönt av urna, urtavla märkt Paul Lava, a St Denis. H 51. Pendel finns. Nyckel finns.
Slitage, repor, ej funktionstestad. Glas på urlucka saknas.