Herrur, manuell, silverfärgad urtavla, arabiska siffror guldfärg, liten sekundvisare, plexiglas, diam ca34mm, vattentät. Senare svart läderband.
Slitage. Boett, glas med repor. Ej funktionstestad. Skador på urtavla, skadad bakboett. Senare glas och krona.