BORDSUR, Ansonia, New York, 1800-talets sista kvartal.
Patinerad brons. Runt urhus på rektangulär sockel, flankerat av Don Juan och Don Ceasar. Märkt "ANSOINA CLOCK CO Patented June 14.81 NEW YORK USA". L 64, h 50. Nyckel finns.
Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?