Trä, bland annat mahogny. Glasad dörr, skuren dekor, krönande rovfågel. Glasade sidor. Flankerande pilastrar. Pendel. Urtavla med arabiska siffror. L 37, B 17, H 103. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Löst sittande krön. Märken. Repor. Spricka i urtavla.