BORDSLAMPOR, ett par, fajans, Delft, Holland, 1700-tal.

Balusterform med uppdragen hals. Målade dekor i blått. H 42.

Slitage, skador, lagningar, krackelyr och tillverkningsdefekter. Senare elektrifiering, ej funktionstestade.

Lähtöhinta
5 000 SEK