Fanerad med mahogny. Rullklaff. Inredning med lådor. Utdragbar skrivskiva. Sarglåda. L 71. B 48. H 96.
1 fotavslutning av mässing saknas. 1 ben något slaget. Fanerskador. Slagmärken. Nyckel saknas.