Bland annat ek. Rak form. Beslag i smidesjärn. L 128, B 58, H 60.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Delivis renoverad kompletterad. Senare beslag. Saknar låshus. Dekor delar saknas. Nyckel saknas.