Hänkelurna, flintgods, Ilse Claesson, Rörstrand, diam 20. Burk, lergods, Upsala-Ekeby, h 12. Figurin, flintgods, Gefle, h 19.
Slitage. Hänkelurna med krackelyr samt figurin med lagning.