KAFFE- OCH TESERVIS, 32 delar, fajans, "Tranquebar", Aluminia, 1900-talets andra hälft.
12 assietter diam 16,5, gräddkanna, sockerskål (lock saknas, 6 tekoppar med fat, 12 kaffekoppar med fat. Blåmålad dekor med kantbård i form av flätning i relief.
Slitage, repor. Lock saknas till sockerskål.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?