Björk. Rak form. En låda över skrivklaffen. Bakom skrivklaffen en skrivinredning med lådor, fack, litet skåp. Under del med 3 lådor. Rundade hörn. Skuren dekor. L 124, B 60, H 137.
Bruksslitage. Märken och repor. Nyckelskylt saknas. Torrsprickor. Fanérskador. Knoppar saknas på lådorna på skrivinredningen.