Herrur, automatisk, datum, silverfärgad urtavla, plexiglas, diam 35 mm. Refnr 1500, serie nr 4122206. Oysterlänk, stål, märkt VB, viklås, l 19,5.
Ej funktionstestad. Slitage. Repor på glas, boett och band.
Enligt uppgift inköpt hos Westerback Oy, Helsingfors.