Mahogny. Tvådelat, nedre del med skrivklaff och lådinredning av 12 små lådor. Tre stora lådor. Förgyllda nyckelskyltar och draghandtag. Övre del med rakt krön och dörr med infällt spegelglas. L 111, b 51-87, h 220. Nyckel finns.
Slitage och smärre fanérskador. Kompletterat.