Rund fot med högt skaft, Magnus Bergman, Malmö 1800. Rund fort med lägre skaft, Mathias Norling, Jönköping 1841. Kvadratisk fot, GAB, Göteborg 1864. H 9-11.
Slitage. Bucklor.