Kellot
321013

BORDSPENDYL MED KONSOL, Napoleon III-stil, 1800-talets andra hälft.

Boulleteknik, bl a inläggningar i förgylld mässing och sköldpaddsliknande material. Dekor i form av slingrande växtdekor, ansiktsmaskaroner samt krönande putto. Urskiva i mässing samt emalj, romerska samt arabiska siffor. Urtavla märkt Renard Alandau. H ca 96. Nyckel finns.

Urvisare lös. Pendel saknas. Lösa inläggningslister, ställvis avbrutna. Spik saknas. Sprickor. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
12 000 SEK