Rundad skänk. Två dörrar med två hyllplan. Sidodörrar med låda och två hyllplan. Vit/gråmålad med gustavianska stil element i dekoren. Tandad dekorlist. B ca 57. L ca 168. H ca 98 (exkl fötter) Fötter H ca 15. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Kantstött. Nya beslag. Ett löst ben medföljer.