Två sektioner med dörrar och hyllplan. Vegetativ dekor i olika färger. Senare märkt 1786. B ca 60. L ca 89. H ca 145.
Senare ommålat. Omgjort, reparerat och kompletterat. Lås borttaget. Skador. Slitage. Fläckar. Kantstött. Repor. Nyckel saknas.