Stomme i bronserad mässing med dekor av växtgirlander, rosetter samt blad och blomsterdekor. Skål samt tre ljusarmar i glas med olika slipningar.
Borrhål. Anlupet. Bronsering med slitage. Smärre nagg. Ej funktionstestad. Smuts.