Med dekor av 24 mynt representerande Sveriges regentlängd. Invändigt förgylld. H 22, diam 17.
Sedvanligt slitage, minnesgravyr invändigt i locket.
George Douglas Kennedy, Sjökaptensföreningen, Göteborg.