Dekor av lökmönstret. Såskanna, 2 skålar på fötter, 3 hänkelskålar samt 4 serveringsfat. H 17, diam 7 resp 9 samt l 22, 23, 26 och 33.
Bruksslitage. En hänkelskål med lagning samt en med flisa. Två serveringsfat samt kannan II sort.