32 delar med vegetativ dekor. Bestående av 12 mattallrikar, 11 assietter, 2 kaffekoppar med fat, kanna, salt och pepparkar, 2 mindre skålar, gräddsnipa samt uppläggningsfat.
Slitage. Sprickor. Fläckar. Glasyrnagg. Krackelerad. Nött. Stötskada. Nagg. Tillverkningsdefekt. Fotnagg.