Även bla "Finlands utmärkelsetecken" av EF Wrede, Helsingfors 1946, "Nordiska Riddarordnar och Dekorationer" av Arvid Bergman, Malmö 1949, "Seraphimer Ordens Historia" av GW af Tibell, Stockholm 1826. Halvfranska skinnband på samtliga utom det äldsta verket som har samtida marmorerat pappband.
Slitage, pappbandet med hörnskador. Ej genomgångna.