Monogrampräglad. Stötlister av trä. Mässingsskodda kanter. Reseetikett. Läderrem märkt "Louis Vuitton Made in France London". Invändigt fodrad med beige bomull. Invändiga lådor och fack. Invändig etikett. Handtag av mässing med märkning "A Rue Scribe Paris Louis Vuitton London 149 New Bond Street". Beslag märkta LV. L 100. B 55. H 57.
Hårt bruksslitage. Slagmärken. Tryckmärken. Repor. Rem med skada.