Skrivställ på fötter med blomsterbård, hexagonal bläckhorn i glas med kupollock med krönande örn, brevkniv med krona och örn, stämpelsigill (ej ursprungligt). Senare monogramgravyr. L 7-33. Vikt ca603g.
Vikt exkl bläckhorn och sigillstamp. Slitage. Bucklor. Nagg. Bläckhorn med invändig beläggning.
Möjligen från Torups slott. Gåvogravyr Gustaf och Victoria.