AXEL TÖRNEMAN, akvarell, AT:s dödsbostämpel, präglad monogramsignatur.
"Midvinterblot", akvarellskiss till en Dagens Nyheter, söndagsupplaga 1925, Julnummer. Bildyta 55x42. Oramad.
Veck, ytsmuts, har varit rullad, skador, fläckar.