Mahogny. Skiva med spegeluppsats. Två lådor, kanter med svarvad balustrad. Front med tre lådor. Helt bakstycke, två svängda framben med tassfötter. L 92, B 44, H 140. Nyckel finns.
Fanérskador. En balustrad lös och med skador. Repor och nötmärken.