Mahognyfanér. Rak form, med dekor i enkel intarsia av lövträ. Tre lådor i sargen. Skiva av grå marmor. Skrivinredning, bakomliggande lådor med knoppar i ben. Beslag i mässing. Nyckelbrickor i ben. L 79 B 48 H ca 122. Nyckel finns.
Kompletterad. Repor. Sprickor. Lagningar. Fanér med skada, tidiga lagningar. En knopp saknas på innanförliggande låda. Maskstungen.