"Anders Zorn" Loys Delteil, Paris, 1909. "Anders Zorn" av Albert Engström, Stockholm 1928. "Modern masters of etching Anders Zorn", Malcolm C. Salaman, London, 1925. "Anders Zorn als Radierer", Axel Romdahl, Dresden, 1924.
Slitage, pärmar med skador, ej genomgånga.