Bl a Mahogny fanerat med beslag av bronserad metall. Överdel med skåpdel med glasdörr och sidor, bakomliggande hyllplan klädda i rött sammet. Underdel med dörr med bakomliggande hyllplan klädda i rött sammet. Dörr samt sidor med motiv av amoröst par samt landskap. Hylla undertill med bakstycke av glas. Svängda ben. L 70, B 30, H 170. Nyckel finns.
Slitage. Skador, skena på nedre hylla avbruten. Repor. Sprickor.