Lackarbete med mässingbeslag. Dekor av fåglar och växter. Dörrpar med sex bakomliggande lådor. Låda i front. L 27, B 12, H 29.
Spricka. Spik saknas. Smärre Slitage. Smärre skador. En låda går ej att dra ut. Bristfälligt lås.