Bordsur samt två dekorationsurnor i marmor med beslag, urhus samt dekor element i bronserda metall. Runt urhus uppburen på kolonner i marmor samt mässing. Vit urtavla med arabiska siffror, märkt "Massonnat Eyreux". Krön av urna med växtuppsats. Pendyl finns. H 28-44. Nyckel finns.
Repor. Slitage. Obetydligt nagg. Ej funktionstestad.