Bl a mahogny. Armstöd med dekor av halvkolonner i svart med kapitäl samt bas i mässing. Skuret krön. Stoppad rygg samt sits. L 282.
Blekt. Skador. Sprickor. Slitage. Renoverad samt kompletterad. Märken.