"St Petersburgs Juvelerare, guld- och silversmeder 1714-1870" av L. Bäcksbacka, numr 131/500, Helsingfors 1951, "Svenskt silversmide, guld- och silverstämplar 1850-1912" av Kersti Holmquist, Laholm 1995. Olika typer av bokband.
Slitage, ej genomgångna.