Första volymen med graverat porträtt av Joseph Addison av J. Miller efter Kneller. Samtida helfranska skinnband med präglad och förgylld dekor.
Ställvis hårt slitage, skador på bokbanden, två band med lösa pärmar. Ej genomgångna.
Enligt exlibris med crest: Woolsington.