4 svängda ben, med rocailldekor. Konturerad front. Skiva med läderinfällning. Rikt dekorerade beslag. 5 lådor. L 140, B 76, H 78. Nyckel finns.
Slitage. Bleknad skiva, trasigt läder med repor, hål och fläckar. Trasiga beslag, delar medföljer. Ej ursprungliga nycklar.