AMPEL, porslin, prototyp, Gustavsberg, design för Millesgården, 1920-tal.
Vitt porslin. Övre kupa med genombruten dekor, blad och druvor. Undre kupa i form av snäckskal. Tillverkad i ett exemplar. Diam 15-30.
Trådar för upphängning och lampor saknas. Repor.