Kompass i trälåda med skjutlock, G.W Lyth, lådans L 16,5, trol sent 1800-tal. Skeppsur Schatz & Söhne, Diam 18, sent 1900-tal.
Bruksslitage. Kompass med vatten i. Anlöpningar. Ej funktionstestad.