Dekor av vinranka. Bestående av 14 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 2 karotter, 3 uppläggningsfat, 10 förrättstallrikar, 10 assietter, såssnipa samt soppterrin med lock.
Missfärgade. Slitage. Krackelyrer. Ca 6 delar m nagg, 2 delar med mindre spricka.