Vitmålade stolar med bronserad dekor, fast stoppad sits samt lotusspjälor i rygg samt svartmålad stol med spjälor i rygg samt kopplade ben.
Bruksslitage, senare bemålning, krackleyr, skador. Senare klädsel på sitsar. Svartmålad stol även maskstungen.