Förgylld, oregelbundet format urhus med rik dekor av rocailler, girlander, putto, flicka med get och blomsterkorg. H 52. Pendel och nyckel medföljer.
Slitage, lagningar, lösa dekordelar varav några har sekundära skruvar. Ej funktionstestad.