Mahogny. Överdel med spröjsade glasdörrar. Uppsvängt krön. Underdel med nedfällbar skrivskiva, delvis med skifferskiva. Fyra underliggande lådor. Förgyllda mässingsbeslag. L 125, B 50, H 247. Nyckel finns.
Omarbetat och kompletterat. Ett bärhandtag saknas. Sprickor och repor. Skifferskivan lös.