SKÅLFAT, två st, porslin, Kina, Ming, Wanli (1573-1619).

Runda med profilerad kant. Dekor i underglasyrblått av fåglar och hjortdjur. Diam 20,5.

Repor. Nagg. Slitage. Glasyrmistor. Liten kantspricka på ett fat.

Lähtöhinta
1 500 SEK