Även "A History of the Late Revolution in Sweden..." av Charles Francis Sheridan, London 1778, "Travels into Poland, Russia, Sweden and Denmark" vol IV, av William Coxe, London 1787. Hel- och halvfranska skinnband.
Slitage, Sheridans bok med stora skador på bokbandet. Ej genomgångna.