Rundad form med fot, uppsvängda handtag. Graverad text: Axel Fersen resp Albert ( Strix ). H 5. Båda kopparna troligen tillverkade som minnen av : Albert Engström utgivare av skämttidningen Strix.
Greven och riksmarskalken Axel von Fersen mördades 1810.
Slitage, repor.