Rak genombruten rygg med s.k. spjälknippe. Skuren dekor på ryggkrönet. Skuren dekor i sargen med bland annat hörnrostter. Runda kannelerade framben.
Bruksslitage, märken och repor, senare bemålning, spricka. Lösa dekorband.