SKÅP, art deco, 1920-30-tal.
Bemålad ek, polykrom kinesiserande dekor mot svart fond, tre dörrar, över tre lådor, inredning av hyllplan samt besticklådor. Längd 170,5 cm, djup 44,5 cm, höjd 140 cm. Nyckel finns.
Skador, färgbortfall, nyckelbussningar saknas, retuscher. Ett lås fungerar ej.