Mässing, i originalschatull. Oktogonalt. Graverad dekor, på baksidan text. A tergo inskription: "Johan Koch Wienn Paris 48 Veneig 45 Ram 41 Offen 47 Prag 50 Perlin 52". Diam 9.
Ej komplett. Slitage, funktion ej kontrollerad. Schatullet med slitage, smärre skador.
Bengt Fredins samling.