SERVISDELAR, 120 st, porslin, "Maria", Rosenthal, 1900-talets andra hälft.

Tryckt blå meanderbård samt gulddekor, fasetterad form. Mat-, kaffe- och teservis. Kaffe- och tekanna med lock, gräddkanna, sockerskål med lock, 17 kaffekoppar med fat + 3 fat, 12 tekoppar med fat, 18 assietter, 18 tallrikar, 18 djupa tallrikar, 18 förrättstallrikar, terrin med lock, 7 uppläggningsfat, 2 skålar, kanna, såssnipa. H 1,5-20, diam (fat o tallrikar) 13-24,5, l 24-28.

Kantnagg.

Lähtöhinta
6 000 SEK