Bemålad kista invändigt och utvändigt. Beslag i smidesjärn. Bärhandtag på sidorna. L 81, H 64, H 55. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Färgslitage. Anlupet.