Bonad. Trågsarg. Sex svängda ben samt ett rakt stödben baktill. Skuren dekor av bl.a. akantusblad. Klädd sits. L 210.
Renoverad och kompletterad med senare delar. Sprickor och repor. Förstärkt. Klädsel med slitage och fläckar.